thumbs-iconBir Numaralı Halı Yıkama Servisiniz!

clock-iconÇalışma Saatleri : Pzt-Cuma (9.00 - 19.00)

page-banner

Hizmet Detayları

Çin Halısı

m²40₺

Kozasından çıkarılan ham ipek ilk önce 70-80 derece sıcak suda sabunla birlikte yıkanıyor. Sabun kazanlar içindeki sıcak suda önce eritiliyor, ardından ham ipekler kazana atılıyor. Bu işleme “pişirme” adı veriliyor. Pişirme işleminin ardından ipekler durulanıyor. Ardından kazanın içine bırakılarak hangi renge boyanmak isteniyorsa boya kazana katılıyor. Sabah sekizde kazan çalıştırılarak boyama işlemine başlanıyor. Akşama kadar 100 kilograma kadar ipeğin boyaması yapılabiliyor. Bu esnada harcanan su miktarı 70 ton-80 ton.
Kazanda sırasıyla önce boyama, ardından durulama ve son olarak da renk vermemesi için asitleme işlemleri yapılıyor.  Bu işlemler bittikten sonra ipekler kazandan çıkartılarak sıkılıyor. Sıkma işleminin ardından kurutma depolarına taşınan ipekler, renklerine göre kodlama işlemiyle kurutuluyor.  Kurutma işlemi yapıldıktan sonra ip halindeki ipekler toplanıyor. Fabrika bünyesinde iplerin sarıldığı bölüm dışında ihtiyaca göre evlerde bobin de yaptırılıyor. 

Fabrikada yapılan bu ön hazırlık işlemlerinin ardından tezgahlara kurutulmuş olan ipekler diziliyor. Bu işleme tezgah çözgü işlemi deniliyor. Tezgahlar istenilen ebatta halıya uygun tezgahlarda ipekler çözülüyor.  Kimyager tarafından renk çalışması yapılıyor.  Çözgü ve renk işlemlerinin ardından dokunacak halının modeli için gerekli iplerin takımı hazırlanıyor. Bundan sonra tezgah ve takımlar dokunmak üzere atölyelere sevk ediliyor.

Dokumaya giden halılar üretimin ardından tekrar fabrikaya getiriliyor. Halıların ebatına göre dokuma işlemi iki ay ya da bir buçuk yıl da sürebiliyor. Fabrikadaki halılara önce barkod veriliyor. Barkod işleminin ardından kalite kontrol işlemi yapılıyor. Bu iki işlemin bitiminde halıların kabası alınan halılar traşlanıyor yani kırpılıyor. Kırpım yapıldıktan sonra yıkama bölümüne geçilerek halılar ilaç ve sabunla yıkanıyor. Yıkama sonrası 2 aşamada sıkma işlemi gerçekleştiriliyor. Küçük halıların makine yerine spatula ile suları alınıyor. Büyük halılar ise eğrilmemesi için tamburlu sıkma makinesinde sularından arındırılıyor. Sıkma işleminin ardından kurutma bölümünde halılar kurutuluyor. Halılar kuruduktan sonra yumuşatmak için “dolaplama sistemi” denilen sıcak buhar verme işlemi ile halılar yumuşatılıyor. Yumuşatılan halılar kesimhane bölümüne gitmek üzere artık hazır.

Suyla temas eden halılar eğrildiği için en ve boy ölçümü yapılarak halının ebatları eşitleniyor. Zımba ile halıların alt ve üst başları tamamen birebir hale getirilmeye çalışılıyor. Bu işlemin ardından halıların ebatını korumak için ağaç tutkalı ile ilaçlama yapılıyor. İlaçlamanın ardından bir buharlama işlemi daha gerçekleştiriliyor. Ve yaklaşık sekiz saatlik son kurutma işlemi yapılıyor. Kuruyan halılar son olarak bakımhaneye götürülüyor.  Ebatlama işlemi sırasında zımbayla oluşan izler ütü yapılarak düzeltiliyor, bir hata olup olmadığı kontrol ediliyor.  Son kontrolleri yapıldıktan sonra artık halılar yeni sahipleri buluşmak üzere yola çıkıyor…

Bugün temizlik yaptırmak ister misiniz ?