thumbs-iconBir Numaralı Halı Yıkama Servisiniz!

clock-iconÇalışma Saatleri : Pzt-Cuma (9.00 - 19.00)

page-banner

Hizmet Detayları

Yün Yorgan Yıkama

m²50₺

Eskiden yün yorganlar ve yün battaniyeler daha sık kullanılırdı. Fakat günümüzde yorganlar genellikle, bakımı ve yıkaması daha kolay olan ama yün yorganlar kadar ısıtmayan pamuk ve akrilik elyaftan üretiliyor. Bakımının zor olması sizi yün yorgan almaktan caydırmasın çünkü kaliteli bir yün yorganı çok uzun süre kullanabilirsiniz ve soğuk kış aylarında gerektiği gibi ısınabilirsiniz. Yün yorgan nasıl yıkanır sorusunun cevabına gelince; öncelikle yorganın yıkama talimatlarının yer aldığı etiketini dikkatlice okuyun. En iyi sonuç için burada yazan talimatları izleyin. Yıkama etiketi yoksa yorganınızı küvette, soğuk suyla ve yün için özel olarak üretilen deterjanla yıkayabilirsiniz.

Yün Yorgan ve Yün Battaniye Yıkama

Battaniye veya ceket yünden üretilen tüm tekstil ürünleri için geçerli olan ilk kural, yıkama işleminin soğuk suyla yapılmasıdır. Sıcak su yünlerin topaklanmasına, eğer yünlü bir giysi yıkıyorsanız çekmesine neden olur. Modern çamaşır makinelerinin çoğu hassas ayarda yünlü kumaş yıkama programı ile üretilmektedir ancak bazen makinenin kapasitesi 2 kişilik yün yorgan için yeterli olmayabilir.

Böyle bir durumda küveti soğuk suyla doldurun ve yorganı suya batırıp 1-2 saatbekletin. Daha sonra yünlü kumaşlar için üretilen deterjandan (normal deterjan da kullanabilirsiniz) 1, 1.5 çay bardağı kadarını küvete atıp iyice köpürtün. Yıkama işlemi sırasında yorganı deterjanlı suda çevirebilirsiniz.

Yorganın iyice yıkandıktan sonra küveti boşaltın ve suyla tekrar doldurup iyice durulayın. Eğer deterjan artığı kalırsa alerjiye neden olabilir. Kurutmak için yorganı sermek, suyun tek tarafta toplanması önler ve yorganın eşit olarak kurumasını sağlar. Eğer serecek bir yeriniz yoksa çamaşırlığın üzerine yayabilirsiniz. Yorganı küvetten çıkardığınızda çok fazla sıkmayın, sadece kuruturken suyun damlamaması için fazla suyunu alın. Yorganı yatağa sermeden önce küflenmemesi ve nem kokmaması için yünlerin iyice kuruduğundan emin olun.

Yün Yorganın Saklanması

Eskiden yün yorganlar saklanırken naftalin kullanılırdı ancak yorganı kış için çıkardıktan sonra naftalinlerin kokusu uzun bir zaman gitmezdi. Artık naftalin yerine yorganınızı nemden ve böceklerden korumak için hava geçirmez vakumlu torbalarıkullanabilirsiniz. Yorganı düzgün bir şekilde katladıktan sonra torbaya yerleştirin ve torbanın havasını iyice alın.

Bugün temizlik yaptırmak ister misiniz ?