thumbs-iconBir Numaralı Halı Yıkama Servisiniz!

clock-iconÇalışma Saatleri : Pzt-Cuma (9.00 - 19.00)

page-banner

Hizmet Detayları

Patchwork Halı

m²15₺

Patchwork Ne Demek ?

Yüzyıllar öncesinden ufak parça kumaşları değerlendirmek amacıyla kumaşların birleştirilmesiyle meydana çıkmıştır. Ortaya çıkarılan desenler ile emek isteyen bu iş zamanla bir sanata dönüşmüştür. Dilimizde şu an patchwork halı olarak yaygındır. Günümüze kadar ulaşan bu sanat kırkyama ile ilgili yabancı yayınlardan dolayı “patchwork” adıyla dilimize geçmiştir. Kırk yama kumaş birleştirme tekniklerinin tümüdür. Yabancı bir isimle anılsa da kırkyama büyük annelerimizin elinde gelişen bir sanattır. İngilizcesini açmak gerekirse “Patch” yama “work” iş demek “yama işi” gibi bir kelime çıkıyor.

Nasıl yapılır ?

Söylediğimiz gibi kumaş birleştirme tekniklerinin tümüne verilen addır, farklı kumaşları bir araya getirerek oluşturulan bir sanattır, burada işi sınıflandıran birleştirme teknikleridir kare parçaları da birleştirilebileceği gibi ki halı da çoğu iş böyledir çok farklı birleştirme teknikleri bulunmakta
bunların içinde tamamen atalarımızdan gelen veya yabancı kültürlerden aldığımız çok farklı teknikler ve desenler de var.

Patchwork Modelleri

Aralarında bizim de modellerimizin bulunduğu birkaç modeli görsellik için paylaşalım. Halı da modeller genellikle görüldüğü gibi kare birleştirme yani simetrik teknikler kullanılmakta kırkyama nın aslında çok değişik desenler etnik kültürel açıdan farklılık gösteren bölgelere göre farklı teknikler de kullanılabilir. 
Antik patchwork halı
Antik modelimiz isminden de anlaşıldığı gibi antik desenlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.
Marine patchwork halı
Gerçek bir Patchwork halı fiyatı 1.000 tl den 1.800 tl ye kadar çıkabilir bunu 160×230 standart halılara göre söylüyoruz, tabi fiyatı etkileyen faktörler arasında ölçü en önemlisi ölçü büyüdükce desenleri aynı güzellikte tutturması ağırlığı dikiş sağlamlığı gibi çeşitli fakt&

Bugün temizlik yaptırmak ister misiniz ?